Erdem Erdoğan, Tenor

1997 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Bölümü’ne girdi ve şan çalışmalarına Soprano Sema Tüzün ile başladı.

1998-2003 yılları arasında sözleşmeli sanatçı olarak çalıştığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde “ Külkedisi”, “ Masalcı” ve “ Uyuyan Güzel” adlı çocuk müzikallerinde roller aldı. G.Verdi’nin " La Traviata", W.A.Mozart’ın "Don Giovanni" operalarında koro sanatçısı olarak görev aldı. G.Verdi’nin "Maskeli Balo" operasında "Amelia’nın Uşağı" ve G.Puccini’nin " La Boheme" operasında "Parpignol" rolünü oynadı. L.Bernstein’nin "Tahiti Macerasi" operasında tenor partisini söyledi.

2002 yılı Kasım ayında ECUME ( Echanges Cultures en Mediterranee) tarafından Tunus’ta düzenlenen bir festivalde “Türk Bestecileri Konseri” verdi. Birer konservatuvar prodüksiyonu olan Doç.Yekta Kara’nın Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneye koyduğu, W.A.Mozart in "Sihirli Flüt" operasında "Tamino" rolünü (2002), "Figaro’nun Düğünü" operasında " Don Basilio" rolünü seslendirdi (2003). Prof. Babür Tongur şefliğinde L.van Beethoven’ ın “ 9.Senfonisi”nde solo tenor partisini yorumladı (2003).

2003 yılında “SIEMENS Opera Yarışması”nda ikinci oldu ve aldığı burs ile Salzburg’daki “Mozarteum Uluslararası Yaz Okulu”nda Prof. Patricia WISE , Prof.Lilian SUKIS ve Prof. Richard MILLER ile çalışma fırsatı buldu. 2003 Eylül ayından itibaren “Mozarteum Üniversitesi” ne yüksek lisans öğrencisi olarak kabul edildi ve Prof .Lilian SUKIS’ in öğrencisi oldu.

2006 yılının “Mozart Yılı” olması nedeniyle Viyana Schauspielhaus tarafından sahnelenen W.A. Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operasında, “Pedrillo” rolünü Viyana başta olmak üzere Lüksemburg, Antwerpen ve Mannheim’ da seslendirdi.

2006 yılında “Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi”ne kabul edilen Erdoğan, yüksek lisans çalışmalarına Prof. Ralf DÖRİNG ile devam etti.

2007 yılında solist sanatçı olarak kadrosuna katıldığı İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde W.A. Mozart’ın “ Saraydan Kız Kaçırma” operasında Belmonte, E. Kalman’ın “ Kontes Mariza” operetinde, Tassilo C.Gounod’un “Romeo ve Jülliet” operasında “Romeo” rollerini seslendirdi. 2008 yılında “l. Ulusal Genç Solistler Yarışması”nda Birincilik Ödülü’nü aldı. Sanatçı, Aspendos Uluslararası Opera Festivali Açılış Konseri’nde sahneye çıktı.